תביעת לשון הרע בפייסבוק

תביעת לשון הרע בפייסבוק, האם זה באמת קיים, האם זה נפוץ? ומה עושים אם ביישו אתכם בפייסבוק, העליבו אתכם או את העסק שלכם, האם חייבים “לבלוע את הצפרדע”? אלה הדברים שכדאי לדעת – חיוני יותר מאי פעם בעולם שבו רשתות חברתיות כל כך נפוצות.

תביעת לשון הרע בפייסבוק, זה באמת קיים?

פייסבוק היא פלטפורמה וותיקה יחסית בתחום הרשתות החברתיות. אבל יש בה שיקוף של העולם הממשי, על כל הטוב והרע שבו. למעשה, במובנים מסוימים פייסבוק ודומותיה מאפשרים לאנשים להביע את דעותיהם הפרטיות, באופן שלא היה אפשרי אי פעם וזה עלול להיות פוגעני. אז כן, תביעת לשון הרע בפייסבוק היא עובדה קיימת. הסיבה לכך היא מפני שהרבה אנשים מרגישים שאפשר ומותר להם לכתוב הכל, כולל הכל. אבל למעשה החוק שמגדיר מהי לשון הרע, תקף גם למה שקורה ברשתות החברתיות (אגב, לא רק בפייסבוק).

מתי לשקול תביעת לשון הרע?

נניח שמישהו בייש אתכם בפייסבוק. פרסמו עליכם או על העסק שלכם שקרים. גרמו לכך שהשם הטוב שלכם, שהוא אולי הנכס הכי חשוב בעולם, נרמס ברגל גסה. פוסט מבייש או לשון הרע שמפורסמים בפייסבוק יכולים להגיע בין לילה לכמות עצומה של אנשים. זה יכול למוטט עסקים, להרוס משפחות. ידועים אפילו מקרים שבהם אנשים התאבדו עקב לשון הרע בפייסבוק. אם פרסמו עליכם דברים שליליים, פוגעניים, שקריים או מזיקים, תוכלו לשקול להגיש תביעת לשון הרע בפייסבוק. לצורך כך, היעזרו בעורך דין המתמחה בתביעות לשון הרע, התגוננות מהוצאת דיבה. העדיפו עורך דין שהגיש תביעות בנדון, כאשר עסקינן בפרסומים אונליין.

פיצויים

ניתן להציג כמה סיבות לכך שאנשים מגישים תביעת לשון הרע בפייסבוק. סיבה אחת, היא כדי לשים סוף להטרדה ולשון הרע בפייסבוק. סיבה נוספת, היא כדי לגרום לפי שפרסם את המידע לחזור בו, להתנצל ולהוריד את הפרסומים. חשוב לא פחות, כמו בכל תביעת לשון הרע, עומדת לנפגע הזכות לתבוע פיצויים. ניתן לתבוע פיצויים אף ללא הוכחת נזק. ואם ניתן להוכיח כי נגרמו נזקים מסוג כזה או אחר, ניתן לדרוש פיצויים מוגדלים.

לסיכום, פייסבוק כפלטפורמה חברתית היא בעלת חשיבות רבה. היא חשובה לחופש הביטוי, ליצירת קשרים חברתיים ושמירת קשר עם אחרים. יחד עם זאת, צריך להיזהר מלהשתמש בפלטפורמה לצורך השתלחות באחרים או להוצאת דיבה ושקרים. מי שנפגע יכול להגיש תביעה ואף לקבל פיצויים בסכומי נכבדים.